Jiří Čivrný z Eleven Run Teamu v čase 33:35 a za adidas boost team závodící Monika Preibischová, které v cíli naměřili čas 36:58, se stali vítězi druhého ročníku Trmické desítky za Přemyslem Oráčem.
O rekordních zápisech nebylo téměř žádných pochyb již před závodem. Pořadatelé pozměnili trasu, ta letošní měřila deset kilometrů, kdežto v loňském roce museli běžci zdolat o dvě stě metrů více. Přesto bylo otázkou, zda někdo na zvlněné silniční desítce, která však může vyhovovat vytrvalcům, kteří nemají příliš v oblibě naprostou placku, překoná loňský čas 34:27 Jana Kreisingera.
Oba vítězové si vedení během závodu s přehledem pohlídali až do cíle. „Dobrý,“ vydechl jen spokojeně za cílovou čarou Jiří Čivrný, který ze závodu přicestoval z Liberecka.
Za ním na druhém místě doběhl Vlastimil Flegl z Vrchlabí (33:51) a bronzová příčka patřila domácímu Martinu Roubíčkoví z USK Provod Ústí nad Labem (34:05).
Závod žen měl velkou favoritku v Monice Preibischové, mistryni republiky v silničním běhu na 10 kilometrů (závod Běchovice – Praha) v roce 2012 a loňské mistryni republiky v běhu do vrchu.
„Dlouho jsem teď nezávodila, připravuji se na zářijové Běchovice a další podzimní závody. Čas pro mě dnes tak důležitý není, běžela jsem závod z plného tréninku,“ uvedla v cíli jeho vítězka.
Jak se nakonec ukázalo, to, že je přespolní platilo jen napůl. „Já se osprchuji doma, mám tady v Trmicích příbuzné,“ usmívala se po nabídce, že může po sprše v zázemí závodu absolvovat masáž, kterou poskytovali maséři partnerské emspomy.
Potěšilo druhé místo ústecké Zuzany Rusínové z USK Provod Ústí nad Labem, která letos předvedla několik pěkných běžeckých výkonů a v závodě si osobní maximum posunula téměř o padesát sekund na 37:52. „Mám radost z toho, že se mi to povedla právě v Ústí,“ uvedla ústecká běžkyně po závodě.
Třetí místo mezi ženami vybojovala časem 40:44 Martina Stehlíková z SOHV Abertamy.
První tři běžci a běžkyně v absolutním pořadí získali finanční odměny partnera závodu, Nadace ČEZ.
Skvělé výkony předvedli i veteráni. Štědrým partnerem mužských veteránských kategorií byl trmický podnik Black&Decker . Z rukou personální manažerky trmického podniku Gabriely Topkové, která sama desítku absolvovala, převzali nejrychlejší muži-veteráni nástroje profi výrobní řady DEWALT.
Potlesk a uznání však patří všem běžcům, kteří nepodlehli pohodlnosti, přišli zdolat desítku či štafetový úsek a ví, jakou odměnu v podobě vyplavených endorfinů dokáže běh nabídnout. Celkem se na trasu závodu vedoucí k pomníku Přemysla Oráče na Královském poli ve Stadicích vydalo 182 vytrvalců včetně účastníků štafet. Přemysl Oráč nechyběl ani letos. V historickém kostýmu zapůjčeném Muzeem města Ústí nad Labem, kynul běžcům právě u svého pomníku. Do rytmu běhu se kývaly i dvě volské hlavy tahounů jeho pluhu.
Běžci jistě ocenili i stánek emspomy, výrobce masážních emulzí, na němž poskytovali masáže dva její maséři. A ne ledajací. David Cihlář již zvládl namasírovat v rámci závodů běžecké ligy RunCzech mistra světa v maratonu, maratonského olympijského vítěze či držitele světového maratonského rekordu.
Pořadatele potěšila i účast v dětských bězích. Zámeckou ulicí se jich proběhlo 58. V duchu myšlenky potlesk patří každému dítěti, které nesedí jen u počítače, byly v cíli odměněny všechny děti, které si přišly zaběhat a pak okouknout závod dospělých. Ceny do dětských závodů poskytl trmický hypermarket Globus, který na místo pro děti dopravil těsně před během ještě výborné koláče ze své pekárny.
Letošní ročník zakončilo slosování startovních čísel, do něhož vedle jiných cen zapůjčil všebořický AUTONCZ automobil Škoda Rapid na víkend s plnou nádrží.